کرم کارامل پرتقالی، یک دسر فرانسوی

کرم کارامل

کرم کارامل یک دسر محبوب فرانسوی است. روش تهیه این دسر بسیار ساده است. شما می توانید با توجه به ذائقه تان این دسر را در طعم های مختلف تهیه کنید.

 

مواد لازم برای پخت کرم کارامل:

 • شکر      یک و نیم فنجان
 • آب     ۱/۴ فنجان
 • خامه کم چرب     ۴ فنجان
 • شیر     ۱/۲ فنجان
 • تخم مرغ      ۵ عدد
 • اسانس پرتقال یا آب پرتقال از صافی رد شده      ۳ قاشق غذاخوری

 

مراحل پخت کرم کارامل:

 1. فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم می کنیم.
 2. در یک ظرف ۳/۴ فنجان شکر و آب را مخلوط می کنیم و به مدت ۱۰ دقیقه روی شعله با حرارت کم قرار می دهیم تا زمانی که مایع به رنگ کاراملی در آید. برای این کار می توانیم از ظروف مقاوم به حرارت مستقیم استفاده کنید. مایع کاراملی را در قالب مورد نظر (می توان از قالب مافین ۶ تایی استفاده کرد) می ریزیم.
 3. به روش بن ماری (به صورتی که ظرفی را روی دهانه کتری در حال جوش می گذاریم) خامه و شیر را مخلوط می کنیم.
 4. هم زمان در یک کاسه بزرگ دیگر ۵ تخم مرغ و ۵ زرده تخم مرغ را به آرامی و تدریجا با ۳/۴ فنجان باقیمانده از شکر می زنیم. زدن مخلوط را تا زمانی ادامه می دهیم که پف کند و به رنگ لیمویی در آید.
  به آرامی مخلوط شیر داغ و خامه را با مخلوط تخم مرغ ها با زدن یکنواخت و یک دست اضافه می کنیم. سپس اسانس پرتقال یا آب پرتقال را به آن می افزاییم.
 5. مخلوط نهایی را در قالب مورد نظرتان (که در مرحله ۲ استفاده کردیم) ریخته و روی قالب را با فویل آلومینیومی می پوشانیم. قالب را در یک ظرف سینی مانند که دیواره دار باشد قرار می دهیم و در آن آب جوش به عمق ۵ سانتی متر می ریزیم.
 6. آن را به مدت حدودا یک ساعت و ۴۰ دقیقه در فر از قبل گرم شده مان قرار می دهیم. (تا زمانی که نوک چاقوی فرو برده در کرم کارامل تمیز بیرون بیاید و مواد به آن نچسبند. ممکن است در بعضی از فرها این زمان به ۲ ساعت افزایش یابد)
 7. پس از طی شدن زمان پخت اجازه می دهیم تا سرد شود. مجددا روی آن را پوشانده و حداقل به مدت ۸ ساعت در یخچال قرار می دهیم.
 8. در نهایت برای سرو کردن دسر کرم کارامل قالب را در آب جوش زده و بر می گردانیم. برای تزیین کرم کارامل می توانید از خامه و انواع میوه مانند توت فرنگی استفاده کنید.

کرم کارامل خوشمزه و جذاب آماده میل کردن است.

نوش جان؛ لبخند فراموش نشود!

کرم کارامل تزئین شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *