بهترین جنس قابلمه کدام است؟

انتخاب بهترین جنس قابلمه

کدام جنس قابلمه بهتر است؟

وجود جنس ها و مدل های مختلف ظروف پخت و پز در بازار، انتخاب بهترین جنس قابلمه را برای خریداران محترم سخت و دشوار کرده است. به همین منظور استفاده و دسترسی به اطلاعات علمی و تجربی برای انتخاب بهترین جنس بسیار ضروری می باشد. گروه “لبخندِ” با انجام تحقیقات گسترده و با همکاری شرکت “کاندید” سعی کرده راهنمای جامعی برای انتخاب بهترین نوع ظروف پخت و پز متناسب با نیاز مصرف کنندگان تهیه کند.

از قابلمه و ماهیتابه برای تفت دادن، پختن، برشته کردن، سرخ کردن، گرم کردن و … استفاده می شود. با توجه به استفاده تان باید بهترین جنس قابلمه را برای تجهیز آشپزخانه مطلوبتان انتخاب کنید. در ادامه این نوشته سعی شده تمامی مزایا و معایب جنس های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با خیال راحت بهترین انتخاب را داشته باشید.
به شما پیشنهاد می کنیم برای انتخاب بهترین جنس قابلمه حتما این مقاله را انتها بخوانید.

 

چگونه بهترین جنس قابلمه را انتخاب کنیم؟

به شما پیشنهاد می شود برای انتخاب بهترین جنس قابلمه به مواردی مانند میزان استفاده، مورد استفاده (برای چه کاری می خواهید استفاده کنید)، نحوه نگهداری (تا چه میزان می توانید برای نگهداری ظرف وقت بگذارید)، عادت های غذایی تان، نوع غذاهایی که معمولا میل می کنید و هزینه ای که مایلید برای خرید ظرف پخت و پز صرف کنید توجه بفرمایید تا بتوانید بهترین جنس قابلمه را خریداری کنید تا برای همیشه از خرید خود لذت ببرید.

ظروف استیل

انتخاب بهترین جنس قابلمه، قابلمه استیل

قابل استفاده در: اجاق، فر

مناسب برای:  غذاهای خورشی و آبدار، تفت دادن، سرخ کردن، گرم کردن و تهیه سس‌ها

ظروف استیل، معمولا غیر واکنشی، بادوام، ایمن در ماشین ظرفشویی، مقاوم به زنگار و خوردگی هستند. این ظروف زیبایی منحصر به فردی دارند.ظروفی که از استیل خالص ساخته شده باشند، حرارت را خیلی دیر انتقال می دهند. به همین دلیل معمولا ظروف استیل را با فلزات دیگری آلیاژ می کنند، مانند آلومینیم یا مس. ماهی تابه ها و قابلمه‌های هسته-آلومینیوم از جنس  هسته-مس مقرون ‌به ‌صرفه‌تر هستند. با این حال، مس گرما را بهتر و بیشتر از آلومینیم انتقال می دهد که این مطلب بالا بودن قیمت آن ها را توجیه می کند. ماهی تابه های هسته مس به سرعت به تغییرات دما واکنش نشان داده و به آشپز کمک می کنند تا کنترل بیشتری بر روی فرآیند پخت‌وپز داشته باشد.

با توجه به وزن مناسب ظروف استیل، این ظرف های در اندازه های مختلفی در بازار عرضه می شوند.

هنگام استفاده از ظروف استیل باید دقت داشته باشید که آب غذا به هیچ عنوان تمام نشود زیرا غذا در این ظروف خیلی سریع سوخته و می چسبد.

نحوه تمیز کردن آن:
 پیش از اولین استفاده از ظروف استیل ابتدا قابلمه استیل را با مایع ظرفشویی و آب داغ بشویید.
پس از استفاده از این ظروف آن ها را داخل آب قرار داده تا مواد غذایی چسبیده به ظرف به خوبی خیس بخورند. سپس به آرامی با آب و مایع شوینده آن ها را بشویید. بعد از شست و شو ظرف را با پارچه های آبگیر و نرم کاملا خشک کنید تا لک آب بر روی ظروف نماند.
در صورتی که تکه های غذای چسبیده به ظرف جدا نشد به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی و اقلام مشابه که زبر و خشن هستند استفاده نکنید. می توانید روش زیر را امتحان کنید:  ظرف سوخته را با آب پر کنید و برای  ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید. سپس به کمک یک قاشق چوبی تکه های غذا را جدا کنید. برای لکه های سخت تر می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. در صورتی که با بچسب بودن ظروف استیل مشکلی نداشته باشید و به خوبی از آن ها نگهداری کنید ظروف استیل می تواند یکی از بهترین جنس های قابلمه باشد.

مزایا:

 • غیر واکنشی
 • بادوام
 • ارزان‌تر از سایر گزینه‌ها مثل مس
 • شیک و مطابق مد روز
 • قابل استفاده در ماشین ظرفشویی

معایب:

 • ضعیف بودن رسانایی گرمایی
 • گران بودن
 • حساس به خش و لک
 • عموماً بچسب هستند
 • نگهداری سخت

انتخاب بهترین جنس قابلمه، مزایا و معایب قابلمه استیل

 

 

ظروف مس

انتخاب بهترین جنس قابلمه، قابلمه مسی

قابل استفاده در: اجاق، فر، منقل.

مناسب برای: ظروف مسی با توجه به انتقال حرارت بسیار عالی، برای پختن انواع غذاها مناسب هستند، ولی باید در نظر داشت که این ظروف عموما بچسب هستند.  ظروف مسی یک انتخاب بسیار عالی برای پخت انواع خورش می باشند.

ظروف مسی بهترین انتقال دهنده گرما هستند. دلیل خوشمزه شدن غذا در ظروف مسی انتقال بسیار مناسب گرما و توزیع یکنواخت دما در آن می باشدو همین موضوع باعث می شود که در اصطلاح غذا خیلی خوب جا بیفتد. مس سریع گرم می‌شود و به سرعت نسبت به تغییرات دما واکنش نشان می‌دهد.
از آنجا که مس یک فلز واکنشی است، خیلی سریع با مواد غذایی واکنش داده، اکسید شده و باعث مسمومیت می شود. به همین دلیل برای استفاده از ظروف مسی باید روکش هایی از جنس قلع، نیکل، استیل یا لعابی داشته باشند. طبخ غذاهای اسیدی در ظروف مسی باعث از بین رفتن روکش های آن ها شده و خطر مسمومیت با ظروف مسی را بالا می برد. همچنین باید مراقب باشید تا خراش و ساییدگی عمیقی در سطح داخلی این ظروف رخ ندهد.

نحوه تمیز کردن آن:
ظروف مسی را به هیچ عنوان نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار داد. همچنین باید توجه داشت هنگام شست وشوی ظروف مسی، لایه محافظ آن ها از بین نرود.
با آب و مایع ظرفشویی ظروف مسی را کف آلود کرده و با یک برس پلاستیکی یا اسکاچ های نرم نایلونی  آن ها را بشویید. از سیم ظرفشویی یا پاک کننده های سنباده ای به هیچ عنوان استفاده نکنید. به مرور و با گذشت زمان، لایه بیرونی ظرف مسی زنگار خواهد گرفت. برای تمیز کردن لایه بیرونی می توان از مواد شست و شو دهنده مس یا راه حل های خانگی مانند مخلوط آبلیمو و نمک استفاده کرد.

مزایا:

 • بهترین انتقال دهنده گرما
 • توزیع دما به صورت یکنواخت
 • عدم احتیاج به حرارت دهی قبلی

معایب:

 • قیمت بالا
 • احتیاج به محافظت زیاد از لایه پوششی داخلی
 •  به تمیز کردن منظم نیاز دارد تا درخشش را حفظ کند.

 

 

انتخاب بهترین جنس قابلمه، مزایا و معایب قابلمه مسی

 

پیرکس

انتخاب بهترین جنس قابلمه، قابلمه پیرکس

قابل استفاده در: فر، اجاق های برقی

مناسب برای: خورش ها، پودینگ ها و دسرها، نان و پیراشکی، لازانیا و …

غذاهای قابل پخت با ظروف پیرکس بسیار متنوع هستند به همین دلیل این ظروف جز ضروریات آشپزخانه به شمار می روند. شیشه غیر واکنشی بوده و گرما را بسیار خوب عبور می‌دهد که امکان برشته شدن زیاد را فراهم می‌کند. ظروف شیشه ای یا پیرکس در اثر شوک حرارتی یا استفاده از وسایل نوک تیز امکان آسیب دیدگی دارند.

 نحوه تمیز کردن ظروف پیرکس:
شیشه بسیار انعطاف‌پذیر است، بنابراین با خیال راحت ظروف کثیف را خیس کنید و لکه های سفت را با یک برس پلاستیکی یا اسفنج، جدا کنید. به دلیل مزایای مختلف ظروف پیرکس می تواند یک انتخاب خوب برای بهترین جنس قابلمه باشد.

 

مزایا:

 • غیر واکنشی، پس شما می‌توانید هر چیزی را در آن‌ها بپزید و غذا را در تابه نگه دارید، بدون اینکه نگران تغییر طعم‌ها یا رنگ‌ها باشید.
 • رسانای عالی گرما.
 • قیمت مناسب
 • جز ظروف بسیار سالم هستند

معایب:

 • عدم مقاومت در مقابل حرارت مستقیم
 • به دلیل هدایت زیاد گرما در مواد غذایی که شکر دارند باعث سوختگی شکر می شود.
 • حساس نسبت به شوک حرارتپی

انتخاب بهترین جنس قابلمه، مزایا و معایب ظروف پیرکس

چدن

انتخاب بهترین جنس قابلمه، قابلمه چدن

قابل استفاده در:  اجاق گاز، فر، گریل، و آتش مستقیم.

 مناسب برای:  تفت دادن، پخت و پز، کباب کردن، سرخ کردن

در حال حاضر در بازار ایران ظروف آلومینیمِ دایکست شده یا آلومینیم آلیاژی به عنوان ظروف چدنی شناخته می شوند. دلیل این امر شباهت بالای این ظروف به ظرف های چدنی می باشد. ظروف تمام چدن به دلیل وزن بالایشان مدت هاست جای خود را به رقبای آلومینیمی داده اند. برای مثال وزن یک قابلمه با سایز ۲۴ از جنس آلومینیم دایکست شده حدود ۱ کیلوگرم می باشد ولی معادل آن از جنس چدن ۳ کیلوگرم وزن خواهد داشت. برای آشنایی با نحوه ساخت ظروف چدنی به اینجا مراجعه کنید.

دوام بالای چدن، انتقال گرمای بسیار مناسب و امکان استفاده در انواع وسایل پخت و پز، وجود مدل ها و روکش های متنوع چدن ها را در ردیف پرکاردبردترین ظروف قرار داده است. به دلیل ضخامت بالای کف این ظروف، ته دیگ در آن ها کیفیت مطلوب تری خواهد داشت. همچنین ضخامت بالای این ظروف حرارت را داخل آن ها حفظ کرده و آن را تقریبا به طور یکنواخت پخش می کند، در حالیکه ظروف با ضخامت کمتر در محل شعله حرارت بیشتری را به مواد غذایی انتقال می دهند. برای استفاده های روزمره و مداوم ظروف چدن می تواند بهترین جنس قابلمه برای شما باشد.

نحوه تمیز کردن:
ابتدا مانده های مواد غذایی را از داخل ظرف پاک می کنیم. بعد از سرد شدن، ظرف چدنی را به آرامی و با کمی آب و مایع ظرفشویی شست و شو داده و سپس خشک می کنیم. برای سالم ماندن پوشش کف، به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی برای تمیزی استفاده نکنید.
برای عمر بیشتر این ظروف می توانید پس از استفاده و شست و شو یک یا دو قاشق چای خوری روغن گیاهی را داخل ظرف ریخته و آن را با دستمال کاغذی در اطراف سطح پخت پخش کنید. سپس قابلمه را حرارت داده تا روغن ها دود کند. بعد از دود کردن، ظرف را از روی آتش برداشته و یک بار دیگر روغن را داخل ظرف پخش کنید. اکنون می توانید ظرف را داخل کابینت قرار داده تا برای استفاده بعدی آماده باشد.

 

 مزایا:

 • گرم ماندن ظرف برای مدت طولانی
 • قابل استفاده در انواع وسایل پخت و پز
 • مقاومت بالا در مقابل خراش
 • با دوام و ارزان و مقرون به صرفه
 • تنوع پوشش ها و مدل های مختلف (در مورد انواع پوشش های چدنی در ادامه توضیح داده خواهد شد)

معایب:

 • موجود بودن اجناس بی کیفیت و مشابه با مدل های خوب در بازار
 • نیاز به چرخاندن ظرف برای توزیع بهتر غذا
 • گاهی اوقات نسبت به غذاهای اسیدی واکنش نشان می دهند
 •  سنگین تر بودن نسبت به دیگر جنس ها
 • امکان خرابی در صورت قرار دادن در ماشین ظرفشویی

 

انتخاب بهترین جنس قابلمه، مزایا و معایب ظروف چدنی

 

همان طور که بیان شده برای ظروف چدنی یا آلومینیم دایکست شده پوشش های مختلفی مانند سرامیک یا گرانیت وجود دارد. به منظور آشنایی بیشتر با این پوشش ها و انتخاب نوع مناسب آن به اینجا مراجعه کنید.

 

در این نوشتار سعی شد به معرفی جنس های مختلف انواع قابلمه بپردازیم. به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید قابلمه ، مقاله انواع پوشش ها را نیز مطالعه کرده تا بهترین جنس قابلمه را متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *